Zöld út a fehérvári térség szennyvízhálózatának
|
||||
2012-re több mint húszezer lakos életét teszi komfortosabbá az a Székesfehérvár, Pákozd, Pátka és Seregélyes szennyvízhálózatának bővítését és felújítását szolgáló európai uniós nagyprojekt, amelyet 2009. december 18-án hagyott jóvá az Európai Bizottság.
A négy település pályázatát 2008. december 17-én nyújtotta be a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség az Európai Bizottságnak. Azóta hat alkalommal kért a bíráló testület további információkat, amelyek végül elegendőnek bizonyultak ahhoz, hogy a bizottság úgy találja, a nagyprojekt megfelel az operatív program „Egészséges, tiszta települések” prioritásának és összhangban van más uniós politikákkal is.
2010. január 15-én ünnepélyes keretek között jelentették be a brüsszeli jóváhagyást, ahol dr. Újhelyi István államtitkár elmondta, hogy a szennyvízcsatorna hálózat-fejlesztését szolgáló nagy projekt egyike annak az összesen több mint 994 milliárd forint támogatási értékű 16 nagy projektnek, amely már megkapta az Európai Bizottság jóváhagyását. Az elfogadott nagy projektek számát illetően Magyarország az elsők között szerepel az uniós tagországok között.
Hullay Gyula, a Székesfehérvár Város és Térsége Szennyvízcsatorna Hálózat Bővítési Önkormányzati Társulás projektmenedzsere elmondta, hogy az agglomerációban 2005-ben fogalmazódott meg a szennyvízcsatornázás szándéka az ellátatlan településeken és településrészeken. A helyzetelemzés és a helyi igények felmérése után az elkészített tervek és engedélyek birtokában nyújtották be a pályázatot, amelyet Brüsszelben a jóváhagyás előtt aprólékosan megvizsgáltak. Az elhúzódó döntés oka, hogy Pákozd, Pátka és Seregélyes települések szennyvízelvezetési változatait részletesen elemezték, hogy a kiválasztott változat valóban a költség-haszon elemzés és a hosszú távú fenntarthatóság szempontjából a legjobb. Pátka és Pákozd a Velencei-tó, vízgyűjtő területén fekszik, a tó pedig kiemelten védett felszíni víz, ezért különösen fontos ezeken a településeken keletkező szennyvizek megfelelő összegyűjtése, szállítása és kezelése.
A projekt Pákozd, Pátka, Seregélyes települések teljes és Székesfehérvár még ellátatlan területeit fedi le. A keletkező szennyvizeket integrált szennyvízcsatorna-rendszeren keresztül a meglévő székesfehérvári központi szennyvíztisztító-telepre fogják vezetni, amely elegendő kapacitással rendelkezik ahhoz, hogy biztonsággal el tudja végezni az érkező többletszennyvizek tisztítását. A beruházás 6744 új bekötést, 148,8 km gravitációs csatornát és 41 km nyomóvezetéket, valamint a szükséges szennyvízátemelő telepeket foglalja magába. Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár polgármestere kiemelte, hogy Fejér megye székhelyén a projekt 2800 csatornázatlan ingatlant érint.
A beruházás tervezett nettó összköltsége 8,57 milliárd forint, amelyből az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezet és Energia Operatív Programja 6,43 milliárd (5,47 milliárd uniós és 0,96 milliárd hazai költségvetési forrásból) támogatást biztosít. Az önkormányzatok önerőként 2,14 milliárdot biztosítanak.
A tervek szerint az év második felében kezdődhetnek meg a kivitelezési munkálatok, s 2012 végére, 2013 elejére elkészülhet az országos szinten is egyedülálló méretű szennyvízcsatornahálózat-bővítés. Vitkóczi
Forrás: http://www.regioregia.hu/index.php?hir_id=4426
|
||||
|